Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1301500031 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
| Part No | 1301500031 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | PWR ENT PLUG PIN & SLEEVE STR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
|---|---|
| Fuse: | No |
| Material Flammability Rating: | - |
| Current - UL: | 100A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | Chemical Resistant, Cord Grip, Impact Resistant, Push-Twist Lock, Strain Relief |
| Fuse Holder, Drawer: | - |
| Voltage - UL: | 250VAC |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Bulk |
| Voltage - IEC: | - |
| Termination: | - |
| Current - IEC: | - |
| Connector Style: | Pin and Sleeve (2P3W) |
| Series: | Watertite 130150 |
| Filter Type: | Unfiltered - Commercial |
| Other Names: | 130150-0031 3100P6W |
| Switch Features: | - |
| Number of Positions: | 3 |
| Approvals: | CSA, UL |
| Panel Thickness: | - |
Introduce
Related parts for 1301500031
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
1301 | Keystone Electronics Corp. | TOOL ANVIL HOLDER FOR STAKING | RFQ >> |
1301.0074 | Schurter | FUSE 20A 500V NH-DIN 00C | RFQ >> |
1301.0076 | Schurter | FUSE 35A 500V NH-DIN 00C | RFQ >> |
1301.0077 | Schurter | FUSE 40A 500V NH-DIN 00C | RFQ >> |
1301.0081 | Schurter | FUSE 100A 500V NH-DIN 00C | RFQ >> |
1301.2202 | Schurter | FUSE CERAMIC 50A 500VAC BLADE | RFQ >> |
| 1301.9301 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9301 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
| 1301.9302 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9302 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
| 1301.9303 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
| 1301.9303 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9304 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
| 1301.9304 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
| 1301.9305 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9305 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
| 1301.9306 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9306 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
1301.9307 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
| 1301.9307 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
| 1301.9308 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9308 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
| 1301.9309 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9309 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
| 1301.9314 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
| 1301.9314.24 | Schurter | LSH 6X6 SHORT TRAVEL SWITCH 4.3M | RFQ >> | |
| 1301.9315 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
| 1301.9315.24 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
| 1301.9316 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9316.24 | Schurter | LSH 6X6 SHORT TRAVEL SWITCH 7.00 | RFQ >> |
| 1301.9317 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
| 1301.9318 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9318.24 | Schurter | LSH 6X6 SHORT TRAVEL SWITCH 8.00 | RFQ >> |
| 1301.9319 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
| 1301.9319.24 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9320 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
1301.9501 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
| 1301.9501 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9502 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
| 1301.9502 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
| 1301.9503 | Schurter | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> | |
1301.9503 | Schurter Inc. | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | RFQ >> |
| 13010 | Desco | BAG SHIELD METAL-OUT 3X5 | RFQ >> | |
| 130102 | Agastat Relays / TE Connectivity | CONN RING CIRC 14-16AWG CRIMP | RFQ >> | |
1301020003 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | 103U W/50FT 16-3 SO 1447 | RFQ >> |
1301020006 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | 107U W 50FT 16-3-SO 1447 | RFQ >> |
1301020007 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | 107U W100FT 16-3-SO 1447 | RFQ >> |
1301020008 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | 114S W 25' 16-3-SO 1446 | RFQ >> |
1301020017 | Affinity Medical Technologies - a Molex company | 174 W/25'18-2 CORD 1419 PLUG | RFQ >> |