Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1280TD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1280TD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1280TD
| Part No | 1280TD |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE ELECTROPLATING RED 1"X 72YD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Packaging: | Roll |
|---|---|
| Length: | 216' (66.0m) 72 yds |
| Thickness - Backing, Carrier: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Rubber |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Temperature Range: | 40 ~ 170°F (4 ~ 77°C) |
| Tape Type: | Electroplating |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Red |
| Series: | 1280 |
| Usage: | Masking, Protection, Sealing |
| Width: | 1.00" (25.40mm) |
| Thickness: | 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm) |
| Other Names: | 1280TD-ND 3M158458 3M162592 3M162592-ND 7000057465 80001280017 Q5425249 |
| Shelf Life: | 18 Months |
| Backing, Carrier: | Polyester Film |
| Thickness - Adhesive: | - |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 1280TD , send us a request quote to request 1280TD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1280TD.The price and lead time for 1280TD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1280TD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1280TD
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 1280 | Keystone Electronics Corp. | CONN QC TAB 0.250 | RFQ >> | |
![]() |
1280-.625IN | 3M | CIRCUIT PLATING TAPE 1280 RED 0. | RFQ >> |
![]() |
1280-01 | VCC (Visual Communications Company) | LAMP INCAND T1 GLASS BI-PIN | RFQ >> |
| 1280-060 | API Technologies Corp. | FILTER LC(PI) 1500PF CHASSIS | RFQ >> | |
| 1280-1"X144YD | 3M | 1280 EMP 1 X 144 YD BULK | RFQ >> | |
![]() |
1280-1.25IN | 3M | CIRCUIT PLATING TAPE 1280 RED 1. | RFQ >> |
![]() |
1280-1.5""X144YD | 3M | 1280 EMP 1 1/2 X 144 YD BULK | RFQ >> |
![]() |
1280-1.5"X72YD | 3M | 1280 EMP 1 1/2 X 72 YD BULK | RFQ >> |
![]() |
1280-1/2"X144YD | 3M | 1280 EMP 1/2 X 144 YD BULK | RFQ >> |
![]() |
1280-1/2"X72YD | 3M | 1280 EMP 1/2 X 72 YD BULK | RFQ >> |
| 1280-12"X72YD | 3M | 1280 EMP 12 X 72 YD BULK | RFQ >> | |
![]() |
1280-12IN | 3M | CIRCUIT PLATING TAPE 1280 RED 12 | RFQ >> |
![]() |
1280-15.63IN | 3M | CIRCUIT PLATING TAPE 1280 RED 15 | RFQ >> |
![]() |
1280-2""X144YD | 3M | 1280 EMP 2 X 144 YD BULK | RFQ >> |
![]() |
1280-2"X72YD | 3M | 1280 EMP 2 X 72 YD BULK | RFQ >> |
![]() |
1280-3"X144YD | 3M | 1280 EMP 3 X 144 YD BULK | RFQ >> |
![]() |
1280-3"X72YD | 3M | 1280 EMP 3 X 72 YD BULK | RFQ >> |
![]() |
1280-3.4"X72YD | 3M | 1280 EMP 3/4 X 72 YD BULK | RFQ >> |
![]() |
1280-3/4""X144YD | 3M | 1280 EMP 3/4 X 144 YD BULK | RFQ >> |
![]() |
1280-4IN | 3M | CIRCUIT PLATING TAPE 1280 RED 4 | RFQ >> |
![]() |
1280-6"X72YD | 3M | 1280 EMP 6 X 72 YD BULK | RFQ >> |
![]() |
1280-6IN | 3M | CIRCUIT PLATING TAPE 1280 RED 6 | RFQ >> |
![]() |
1280-8IN | 3M | CIRCUIT PLATING TAPE 1280 RED 8 | RFQ >> |
![]() |
1280-LOG | 3M | CIRCUIT PLATING TAPE 1280 RED 48 | RFQ >> |
![]() |
12800 | Desco | ESD SHLD BUBBLE BAG 4X5 10PK | RFQ >> |
| 12801 | Desco | ESD SHLD BUBBLE BAG 6X8 10PK | RFQ >> | |
| 12802 | Desco | ESD SHLD BUBBLE BAG 8X11 10PK | RFQ >> | |
| 12802 | Makeblock | ME 130 DC MOTOR PACK | RFQ >> | |
| 12803 | Desco | ESD SHLD BUBBLE BAG 9X12 10PK | RFQ >> | |
![]() |
12803 | Makeblock | ME 130 MOTOR PACK-5V/10000RPM | RFQ >> |
| 12804 | Desco | ESD SHLD BUBBLE BAG 12X17 10PK | RFQ >> | |
![]() |
12806 | Desco | ESD SHLD BUBBLE BAG 18X23 5PK | RFQ >> |
| 12807 | Desco | ESD SHLD BUBBLE BAG 12X11 10PK | RFQ >> | |
![]() |
12808 | Desco | ESD SHLD BUBBLE BAG 18X15 5PK | RFQ >> |
| 12809 | Desco | ESD SHLD BUBBLE BAG 14X15 10PK | RFQ >> | |
| 1280931003 | Dialight | LENS RED PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> | |
| 1280932003 | Dialight | LENS GREEN PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> | |
| 1280933003 | Dialight | LENS AMBER PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> | |
![]() |
1280934003 | Dialight | LENS BLUE PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> |
![]() |
1280935003 | Dialight | LENS WHITE PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> |
| 1280937003 | Dialight | LENS CLEAR PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> | |
| 1280971003 | Dialight | LENS RED PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> | |
| 1280972003 | Dialight | LENS GREEN PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> | |
| 1280973003 | Dialight | LENS AMBER PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> | |
![]() |
1280974003 | Dialight | LENS BLUE PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> |
| 1280975003 | Dialight | LENS WHITE PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> | |
![]() |
1280975801 | Dialight | LENS WHITE PANEL MOUNT THREADED | RFQ >> |
| 1280A | B&K Precision | VIDEO GENERATOR BENCHTOP | RFQ >> | |
| 1280B | B&K Precision | VIDEO GENERATOR BENCHTOP | RFQ >> | |
![]() |
1280F-060 | API Technologies Corp. | FILTER LC(PI) 1500PF CHASSIS | RFQ >> |











