Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1210L350SLWR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1210L350SLWR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1210L350SLWR
| Part No | 1210L350SLWR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 6V 3.5A 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Time to Trip: | 2s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 3.5A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 3 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric), Concave |
| Thickness (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 3.5A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 7A |
| Current - Max: | 50A |
| Size / Dimension: | 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, LoRho |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 18 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | F4147TR |
| Voltage - Max: | 6V |
| Approvals: | cURus, TUV |
Introduce
We can supply 1210L350SLWR , send us a request quote to request 1210L350SLWR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1210L350SLWR.The price and lead time for 1210L350SLWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1210L350SLWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1210L350SLWR
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 1210 | Adafruit | SMT ADAPTERS 6 PACK 14SOIC/TSSOP | RFQ >> | |
| 1210 | Keystone Electronics Corp. | CONN PC PIN CIRC 0.125DIA NICKEL | RFQ >> | |
![]() |
1210-0-05-01-00-00-01-0 | Mill-Max | CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD | RFQ >> |
![]() |
1210-0-05-15-00-00-01-0 | Mill-Max | CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD | RFQ >> |
![]() |
1210-0-05-21-00-00-01-0 | Mill-Max | CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD | RFQ >> |
![]() |
1210-0-05-80-00-00-01-0 | Mill-Max | CONN PC PIN SQUARE | RFQ >> |
| 1210-018J | API Delevan | FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-018K | API Delevan | FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-018M | API Delevan | FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-022J | API Delevan | FIXED IND 2.2NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-022K | API Delevan | FIXED IND 2.2NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-022M | API Delevan | FIXED IND 2.2NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-027J | API Delevan | FIXED IND 2.7NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-027K | API Delevan | FIXED IND 2.7NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-027M | API Delevan | FIXED IND 2.7NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-033J | API Delevan | FIXED IND 3.3NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-033K | API Delevan | FIXED IND 3.3NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-033M | API Delevan | FIXED IND 3.3NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-039J | API Delevan | FIXED IND 3.9NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-039K | API Delevan | FIXED IND 3.9NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-039M | API Delevan | FIXED IND 3.9NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-047J | API Delevan | FIXED IND 4.7NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-047K | API Delevan | FIXED IND 4.7NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-047M | API Delevan | FIXED IND 4.7NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-056J | API Delevan | FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-056K | API Delevan | FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-056M | API Delevan | FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-068J | API Delevan | FIXED IND 6.8NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-068K | API Delevan | FIXED IND 6.8NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-068M | API Delevan | FIXED IND 6.8NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-082J | API Delevan | FIXED IND 8.2NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-082K | API Delevan | FIXED IND 8.2NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-082M | API Delevan | FIXED IND 8.2NH 1.562A 50 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-100J | API Delevan | FIXED IND 10NH 966MA 130 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-100K | API Delevan | FIXED IND 10NH 966MA 130 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-101F | API Delevan | FIXED IND 100NH 1.018A 200 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-101G | API Delevan | FIXED IND 100NH 1.018A 200 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-101H | API Delevan | FIXED IND 100NH 1.018A 200 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-101J | API Delevan | FIXED IND 100NH 1.018A 200 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-101K | API Delevan | FIXED IND 100NH 1.018A 200 MOHM | RFQ >> | |
| 1210-102F | API Delevan | FIXED IND 1UH 515MA 700 MOHM SMD | RFQ >> | |
| 1210-102G | API Delevan | FIXED IND 1UH 515MA 700 MOHM SMD | RFQ >> | |
| 1210-102H | API Delevan | FIXED IND 1UH 515MA 700 MOHM SMD | RFQ >> | |
| 1210-102J | API Delevan | FIXED IND 1UH 515MA 700 MOHM SMD | RFQ >> | |
| 1210-102K | API Delevan | FIXED IND 1UH 515MA 700 MOHM SMD | RFQ >> | |
| 1210-103F | API Delevan | FIXED IND 10UH 297MA 2.1 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1210-103G | API Delevan | FIXED IND 10UH 297MA 2.1 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1210-103H | API Delevan | FIXED IND 10UH 297MA 2.1 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1210-103J | API Delevan | FIXED IND 10UH 297MA 2.1 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1210-103K | API Delevan | FIXED IND 10UH 297MA 2.1 OHM SMD | RFQ >> |






