Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1201M2S3AV2QE2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1201M2S3AV2QE2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1201M2S3AV2QE2
| Part No | 1201M2S3AV2QE2 |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Electrical Life: | 40,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 65°C |
| Contact Material: | Copper |
| Current Rating: | 6A (AC/DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle, Vertical |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Through Hole, Right Angle, Vertical |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 4.72mm |
| Series: | 1000 |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Other Names: | 1201M2S3AV2QE2-ND CKN11554 |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Switch Travel: | 2.16mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply 1201M2S3AV2QE2 , send us a request quote to request 1201M2S3AV2QE2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1201M2S3AV2QE2.The price and lead time for 1201M2S3AV2QE2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1201M2S3AV2QE2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation











