Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1182T60P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1182T60P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1182T60P
| Part No | 1182T60P |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | TRANSFORMER TOROIDAL POWER POTTE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 60V, Series 120V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Dual |
| Current - Output (Max): | Parallel 25A, Series 12.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 1500 VA |
| Voltage - Isolation: | 4000Vrms |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 24 lbs (10.9kg) |
| Height - Seated (Max): | 82.55mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 117V |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 187.96mm Dia |
| Series: | 1182 |
| Type: | Toroidal |
| Other Names: | 1182T60P-ND HM2496 |
Introduce
We can supply 1182T60P , send us a request quote to request 1182T60P pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1182T60P.The price and lead time for 1182T60P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1182T60P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation














