Buy 1182N240 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1182N240
Part No 1182N240
Manufacturer Hammond Manufacturing
Description TRANSFORMER TOROIDAL POWER
Data sheet
Voltage - Secondary (Full Load):240V
Mounting Type:Chassis Mount
Secondary Winding(s):Single
Primary Winding(s):Dual
Current - Output (Max):3.13A
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Power - Max:750 VA
Voltage - Isolation:4000Vrms
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Weight:13 lbs (5.9kg)
Height - Seated (Max):73.15mm
Center Tap:No
Voltage - Primary:117V
Termination Style:Wire Leads
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:152.40mm Dia