Buy 0ATO040.V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0ATO040.V
Part No 0ATO040.V
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE AUTO 40A 32VAC/VDC BLADE
Data sheet
Package / Case:Blade, ATO/ATC
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm)
Color:Orange
Series:ATO®
Voltage Rating - DC:32V
Other Names:0ATO040.V-ND 0ATO040V ATO040 ATO040.V ATO40 F5047
Voltage Rating - AC:32V
Approvals:UL
Operating Temperature:-
Current Rating:40A