Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 08743.15MXEP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 08743.15MXEP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
08743.15MXEP
| Part No | 08743.15MXEP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.0216 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 874 |
| Melting I²t: | 5.904 |
| Other Names: | 08743.15EP 08743.15MXEP-ND F10794 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | cULus |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 3.15A |
Introduce
We can supply 08743.15MXEP , send us a request quote to request 08743.15MXEP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 08743.15MXEP.The price and lead time for 08743.15MXEP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 08743.15MXEP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







