Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0819-SS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0819-SS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0819-SS
| Part No | 0819-SS |
|---|---|
| Manufacturer | RAF |
| Description | PANEL SCREW PAN SLOTTED #4-40 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Thread Size: | #4-40 |
|---|---|
| Length - Overall: | 0.482" (12.24mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Length - Below Head: | 0.375" (9.53mm) 3/8" |
| Head Height: | 0.107" (2.72mm) |
| Screw Head Type: | Pan Head |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Drive Type: | Slotted |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Type: | Panel Screw |
| Other Names: | 1772-1548 |
| Material: | Stainless Steel |
| Head Diameter: | 0.172" (4.37mm) |
| Features: | - |
| Plating: | - |
Introduce
We can supply 0819-SS , send us a request quote to request 0819-SS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0819-SS.The price and lead time for 0819-SS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0819-SS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 0819-SS
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 0819-0010 | EnerSys | BATTERY LEAD ACID 4V 2.5AH | RFQ >> | |
| 0819-0012 | EnerSys | BATTERY LEAD ACID 6V 2.5AH | RFQ >> | |
| 0819-00F | API Delevan | FIXED IND 100NH 895MA 130 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-00G | API Delevan | FIXED IND 100NH 895MA 130 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-00H | API Delevan | FIXED IND 100NH 895MA 130 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-00J | API Delevan | FIXED IND 100NH 895MA 130 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-00K | API Delevan | FIXED IND 100NH 895MA 130 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-02F | API Delevan | FIXED IND 120NH 835MA 150 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-02G | API Delevan | FIXED IND 120NH 835MA 150 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-02H | API Delevan | FIXED IND 120NH 835MA 150 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-02J | API Delevan | FIXED IND 120NH 835MA 150 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-02K | API Delevan | FIXED IND 120NH 835MA 150 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-04F | API Delevan | FIXED IND 150NH 760MA 180 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-04G | API Delevan | FIXED IND 150NH 760MA 180 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-04H | API Delevan | FIXED IND 150NH 760MA 180 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-04J | API Delevan | FIXED IND 150NH 760MA 180 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-04K | API Delevan | FIXED IND 150NH 760MA 180 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-06F | API Delevan | FIXED IND 180NH 705MA 210 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-06G | API Delevan | FIXED IND 180NH 705MA 210 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-06H | API Delevan | FIXED IND 180NH 705MA 210 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-06J | API Delevan | FIXED IND 180NH 705MA 210 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-06K | API Delevan | FIXED IND 180NH 705MA 210 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-08F | API Delevan | FIXED IND 220NH 645MA 250 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-08G | API Delevan | FIXED IND 220NH 645MA 250 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-08H | API Delevan | FIXED IND 220NH 645MA 250 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-08J | API Delevan | FIXED IND 220NH 645MA 250 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-08K | API Delevan | FIXED IND 220NH 645MA 250 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-10F | API Delevan | FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-10G | API Delevan | FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-10H | API Delevan | FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-10J | API Delevan | FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-10K | API Delevan | FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-12F | API Delevan | FIXED IND 330NH 460MA 490 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-12G | API Delevan | FIXED IND 330NH 460MA 490 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-12H | API Delevan | FIXED IND 330NH 460MA 490 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-12J | API Delevan | FIXED IND 330NH 460MA 490 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-12K | API Delevan | FIXED IND 330NH 460MA 490 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-14F | API Delevan | FIXED IND 390NH 420MA 590 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-14G | API Delevan | FIXED IND 390NH 420MA 590 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-14H | API Delevan | FIXED IND 390NH 420MA 590 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-14J | API Delevan | FIXED IND 390NH 420MA 590 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-14K | API Delevan | FIXED IND 390NH 420MA 590 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-16F | API Delevan | FIXED IND 470NH 410MA 620 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-16G | API Delevan | FIXED IND 470NH 410MA 620 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-16H | API Delevan | FIXED IND 470NH 410MA 620 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-16J | API Delevan | FIXED IND 470NH 410MA 620 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-16K | API Delevan | FIXED IND 470NH 410MA 620 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-18F | API Delevan | FIXED IND 560NH 510MA 180 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-18G | API Delevan | FIXED IND 560NH 510MA 180 MOHM | RFQ >> | |
| 0819-18H | API Delevan | FIXED IND 560NH 510MA 180 MOHM | RFQ >> |





