Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 067501.5MXEP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 067501.5MXEP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
067501.5MXEP
| Part No | 067501.5MXEP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.051 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 675 |
| Melting I²t: | 3.51 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CSA, UL |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 1.5A |
Introduce
We can supply 067501.5MXEP , send us a request quote to request 067501.5MXEP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 067501.5MXEP.The price and lead time for 067501.5MXEP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 067501.5MXEP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







