Buy 067501.5MXEP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
067501.5MXEP
Part No 067501.5MXEP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC AXIAL
Data sheet
Package / Case:Cartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
DC Cold Resistance:0.051 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Color:-
Series:675
Melting I²t:3.51
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CSA, UL
Operating Temperature:-
Current Rating:1.5A