Buy 047103.5NRT3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
047103.5NRT3
Part No 047103.5NRT3
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Package / Case:Axial
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tape & Reel (TR)
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Color:-
Series:PICO® II 471
Voltage Rating - DC:125V
Other Names:047103.5NRT3- 047103.5NT3 47103.5NRT3
Voltage Rating - AC:125V
Approvals:PSE, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:3.5A