Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 04511.25MR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 04511.25MR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
04511.25MR
| Part No | 04511.25MR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2-SMD, Square End Block |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.078 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm) |
| Color: | - |
| Series: | NANO²® 451 |
| Melting I²t: | 0.664 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 04511.25MR-ND F2252TR R4511.25 R4511.25MR |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CSA, PSE, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 1.25A |
Introduce
We can supply 04511.25MR , send us a request quote to request 04511.25MR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 04511.25MR.The price and lead time for 04511.25MR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 04511.25MR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





