Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0402L010SLYR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0402L010SLYR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0402L010SLYR
| Part No | 0402L010SLYR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 6V 100MA 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric), Concave |
|---|---|
| Thickness (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 100mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric), Concave |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Time to Trip: | 1s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 300mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 100mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Current - Max: | 40A |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series: | LoRho Surface Mount |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 2 Ohms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | 402L010SLYR |
| Voltage - Max: | 6V |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 150 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply 0402L010SLYR , send us a request quote to request 0402L010SLYR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0402L010SLYR.The price and lead time for 0402L010SLYR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0402L010SLYR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








