Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0362010.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0362010.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0362010.H
| Part No | 0362010.H |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE 10A/32V 8AG FAST-ACTING |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8AG, 1/4" x 1" |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.250" Dia x 1.000" L (6.35mm x 25.40mm) |
| Color: | - |
| Series: | 362 |
| Other Names: | 0362010 0362010. 0362010H 362 010 362 010(BULK) 362010(BULK) F611 H362010 |
| Voltage Rating - AC: | 32V |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 10A |
Introduce
We can supply 0362010.H , send us a request quote to request 0362010.H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0362010.H.The price and lead time for 0362010.H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0362010.H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






