Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0325020.MXF42P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0325020.MXF42P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0325020.MXF42P
| Part No | 0325020.MXF42P |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.0034 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 400A AC, 600A DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| Color: | - |
| Series: | 325 |
| Melting I²t: | 575 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 0325020MXF42P 325020.MXF42P 325020MXF42P |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CE, CSA, KC, PSE, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 20A |
Introduce
We can supply 0325020.MXF42P , send us a request quote to request 0325020.MXF42P pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0325020.MXF42P.The price and lead time for 0325020.MXF42P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0325020.MXF42P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






