Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0318012.MXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0318012.MXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0318012.MXP
| Part No | 0318012.MXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0072 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 300A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| Color: | - |
| Series: | 318 |
| Melting I²t: | 234.6 |
| Other Names: | 0318012MXP 318012.MXP 318012MXP |
| Voltage Rating - AC: | 32V |
| Approvals: | cULus |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 12A |
Introduce
We can supply 0318012.MXP , send us a request quote to request 0318012.MXP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0318012.MXP.The price and lead time for 0318012.MXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0318012.MXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







