Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0318001.HXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0318001.HXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0318001.HXP
| Part No | 0318001.HXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.19 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 35A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| Color: | - |
| Series: | 318 |
| Melting I²t: | 0.76 |
| Other Names: | 0318001HXP 318001.P 318001P F2608 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CE, CSA, KC, PSE, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 1A |
Introduce
We can supply 0318001.HXP , send us a request quote to request 0318001.HXP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0318001.HXP.The price and lead time for 0318001.HXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0318001.HXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







