Buy 031502.8MXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
031502.8MXP
Part No 031502.8MXP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 2.8A 250VAC 3AB 3AG
Data sheet
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.0675 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
Color:-
Series:315
Melting I²t:170
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:2.8A