Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0315008.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0315008.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0315008.H
| Part No | 0315008.H |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.011 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm) |
| Color: | - |
| Series: | 315 |
| Melting I²t: | 445 |
| Other Names: | 0315008H 315008 315008. 315008H H315008 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CSA, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 8A |
Introduce
We can supply 0315008.H , send us a request quote to request 0315008.H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0315008.H.The price and lead time for 0315008.H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0315008.H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







