Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0314081202 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0314081202 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0314081202
| Part No | 0314081202 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN RCPT 20POS 2.54MM BROWN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
|---|---|
| Packaging: | Tray |
| Contact Type: | Female Socket |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 20 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Brown 0.100" (2.54mm) |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Termination: | Crimp |
| Color: | Brown |
| Series: | Stac64 31408 |
| Connector Type: | Receptacle |
| Note: | Contacts Not Included |
| Other Names: | 031408-1202 31408-1202 314081-1202 314081202 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Features: | Terminal Position Lock (TPA) |
| Number of Rows: | 2 |
Introduce
We can supply 0314081202 , send us a request quote to request 0314081202 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0314081202.The price and lead time for 0314081202 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0314081202.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








