Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0314020.VXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0314020.VXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0314020.VXP
| Part No | 0314020.VXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.00355 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1kA AC, 10kA DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Color: | - |
| Series: | 314 |
| Melting I²t: | 631 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 0314020VXP 314020.VXP 314020VXP |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CE, CSA, KC, PSE, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 20A |
Introduce
We can supply 0314020.VXP , send us a request quote to request 0314020.VXP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0314020.VXP.The price and lead time for 0314020.VXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0314020.VXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








