Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0314010.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0314010.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0314010.H
| Part No | 0314010.H |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.0105 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 750A AC, 10kA DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Color: | - |
| Series: | 314 |
| Melting I²t: | 206 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 0314010 0314010. 0314010.M 0314010H 314 010 314 010(BULK) 314010(BULK) F163 H314010 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CSA, METI, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 10A |
Introduce
We can supply 0314010.H , send us a request quote to request 0314010.H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0314010.H.The price and lead time for 0314010.H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0314010.H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








