Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0313005.HXID with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0313005.HXID with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0313005.HXID
| Part No | 0313005.HXID |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0212 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Color: | - |
| Series: | 313 |
| Melting I²t: | 140 |
| Other Names: | 0313005HXID 313005 ID 313005.ID 313005ID H313005.ID |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CSA, METI, UL |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 5A |
Introduce
We can supply 0313005.HXID , send us a request quote to request 0313005.HXID pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0313005.HXID.The price and lead time for 0313005.HXID depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0313005.HXID.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 0313005.HXID
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 0313.010H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 10MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.010HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 10MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.010MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 10MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
![]() |
0313.010VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 10MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |
| 0313.031H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 31MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.031HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 31MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.031MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 31MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
![]() |
0313.031VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 31MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |
| 0313.040H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 40MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.040HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 40MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.040MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 40MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.040VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 40MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.062H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.062HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.062MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
![]() |
0313.062VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |
| 0313.100H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.100HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.100MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
![]() |
0313.100VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |
| 0313.125H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.125HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.125MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
![]() |
0313.125VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |
| 0313.150H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.150HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.150MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
![]() |
0313.150VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |
| 0313.175H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.175HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.175MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
![]() |
0313.175VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |
| 0313.187H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 187MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.187HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 187MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.187MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 187MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
![]() |
0313.187VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 187MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |
| 0313.200H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.200HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.200MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
![]() |
0313.200VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |
| 0313.250H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.250HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.250MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.250VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.300H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.300HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.300MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
![]() |
0313.300VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |
| 0313.375H | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> | |
| 0313.375HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG | RFQ >> |






