Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0312002.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0312002.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0312002.H
| Part No | 0312002.H |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.07 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 35A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Color: | - |
| Series: | 312 |
| Melting I²t: | 5.2 |
| Other Names: | 0312002 0312002. 0312002.M 0312002H 312 002 312002(BULK) F119 H312002 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CSA, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2A |
Introduce
We can supply 0312002.H , send us a request quote to request 0312002.H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0312002.H.The price and lead time for 0312002.H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0312002.H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






