Buy 0312.500MXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0312.500MXP
Part No 0312.500MXP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG
Data sheet
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.498 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Color:-
Series:312
Melting I²t:0.483
Other Names:0312.500MXP-ND 0312500MXP F4781
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:500mA