Buy 026302.5WRT1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
026302.5WRT1
Part No 026302.5WRT1
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE BOARD MNT 2.5A 250VAC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Package / Case:Axial
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tape & Reel (TR)
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
DC Cold Resistance:0.034 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
Color:-
Series:PICO® II 263
Melting I²t:1.197
Other Names:026302.5WRT1- 26302.5T1
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CSA, PSE, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:2.5A