Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0253005.V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0253005.V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0253005.V
| Part No | 0253005.V |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.0155 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A AC, 300A DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.103" Dia x 0.280" L (2.61mm x 7.11mm) |
| Color: | - |
| Series: | PICO® II 253 |
| Melting I²t: | 4.14 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 253005.V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 5A |
Introduce
We can supply 0253005.V , send us a request quote to request 0253005.V pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0253005.V.The price and lead time for 0253005.V depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0253005.V.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







