Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0253002.M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0253002.M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0253002.M
| Part No | 0253002.M |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.0473 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A AC, 300A DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.103" Dia x 0.280" L (2.61mm x 7.11mm) |
| Color: | - |
| Series: | PICO® II 253 |
| Melting I²t: | 0.405 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 0253002.M-ND 0253002M 253002 253002. 253002M F4755 M253002 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2A |
Introduce
We can supply 0253002.M , send us a request quote to request 0253002.M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0253002.M.The price and lead time for 0253002.M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0253002.M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







