Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 02513.15MXL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 02513.15MXL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
02513.15MXL
| Part No | 02513.15MXL |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.0364 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A AC, 300A DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm) |
| Color: | - |
| Series: | PICO® II 251 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 02513.15MXL-ND 0251315MXL F4750 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CSA, QPL, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 3.15A |
Introduce
We can supply 02513.15MXL , send us a request quote to request 02513.15MXL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 02513.15MXL.The price and lead time for 02513.15MXL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 02513.15MXL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






