Buy 0251.375MAT1L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0251.375MAT1L
Part No 0251.375MAT1L
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Data sheet
Package / Case:Axial
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tape & Box (TB)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
DC Cold Resistance:0.395 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A AC, 300A DC
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Color:-
Series:PICO® II 251
Melting I²t:0.0296
Voltage Rating - DC:125V
Other Names:0251.375MAT1L-ND 251.375AT1L F6059TB
Voltage Rating - AC:125V
Approvals:CSA, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:375mA