Buy 0251.250MAT1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0251.250MAT1
Part No 0251.250MAT1
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Package / Case:Axial
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tape & Box (TB)
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
DC Cold Resistance:0.665 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A AC, 300A DC
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Color:-
Series:PICO® II 251
Melting I²t:0.0116
Voltage Rating - DC:125V
Other Names:0251.250MAT1- 251.250AT1 R251.250AT1
Voltage Rating - AC:125V
Approvals:CSA, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:250mA