Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 023402.5MXW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 023402.5MXW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
023402.5MXW
| Part No | 023402.5MXW |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.052 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Medium |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 100A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 234 |
| Melting I²t: | 17.5 |
| Other Names: | 023402.5MXW- 023402.5XW 23402.5XW M23402.5XW |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CSA, K-MARK, METI, UL |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 2.5A |
Introduce
We can supply 023402.5MXW , send us a request quote to request 023402.5MXW pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 023402.5MXW.The price and lead time for 023402.5MXW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 023402.5MXW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





