Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 02302.25DRT3P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 02302.25DRT3P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
02302.25DRT3P
| Part No | 02302.25DRT3P |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0567 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 35A AC, 10kA DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Color: | - |
| Series: | 230 |
| Melting I²t: | 39 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 2302.25T3P |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CE, CSA, PSE, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2.25A |
Introduce
We can supply 02302.25DRT3P , send us a request quote to request 02302.25DRT3P pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 02302.25DRT3P.The price and lead time for 02302.25DRT3P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 02302.25DRT3P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





