Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0230005.VXSP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0230005.VXSP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0230005.VXSP
| Part No | 0230005.VXSP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 5A 125VAC/VDC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0186 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 400A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Color: | - |
| Series: | 230 |
| Melting I²t: | 267 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 0230005VXSP 230005.VXSP 230005VXSP |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CE, CSA, PSE, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 5A |
Introduce
We can supply 0230005.VXSP , send us a request quote to request 0230005.VXSP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0230005.VXSP.The price and lead time for 0230005.VXSP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0230005.VXSP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





