Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0230002.DRT2W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0230002.DRT2W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0230002.DRT2W
| Part No | 0230002.DRT2W |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 2A 250VAC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0692 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 100A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Color: | - |
| Series: | 230 |
| Melting I²t: | 30 |
| Other Names: | 230002.T2 230002.T2W 230002DRT2 230002T2 230002T2W |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CSA, METI, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2A |
Introduce
We can supply 0230002.DRT2W , send us a request quote to request 0230002.DRT2W pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0230002.DRT2W.The price and lead time for 0230002.DRT2W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0230002.DRT2W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





