Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0230001.DRT2SW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0230001.DRT2SW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0230001.DRT2SW
| Part No | 0230001.DRT2SW |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 1A 250VAC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 35A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Color: | - |
| Series: | 230 |
| Melting I²t: | 5.64 |
| Other Names: | 230001.ST2 230001.ST2W 230001SDRT2 230001ST2 230001ST2W |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CSA, METI, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 1A |
Introduce
We can supply 0230001.DRT2SW , send us a request quote to request 0230001.DRT2SW pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0230001.DRT2SW.The price and lead time for 0230001.DRT2SW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0230001.DRT2SW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





