Buy 0230.600VXSP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0230.600VXSP
Part No 0230.600VXSP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 600MA 250VAC 125VDC
Data sheet
Package / Case:Cartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.4805 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A AC, 10kA DC
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Color:-
Series:230
Melting I²t:1.75
Voltage Rating - DC:125V
Other Names:230.600VXSP
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:600mA