Buy 02292.25MXSP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
02292.25MXSP
Part No 02292.25MXSP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
Data sheet
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.0567 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A AC, 10kA DC
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Color:-
Series:229
Melting I²t:39
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:2.25A