Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0229002.VXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0229002.VXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0229002.VXP
| Part No | 0229002.VXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 2A 250VAC 125VDC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2AG, 5mm x 15mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0698 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 100A AC, 10kA DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm) |
| Color: | - |
| Series: | 229 |
| Melting I²t: | 30 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 0229002VXP 229002.VXP 229002VXP |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CE, CSA, PSE, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2A |
Introduce
We can supply 0229002.VXP , send us a request quote to request 0229002.VXP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0229002.VXP.The price and lead time for 0229002.VXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0229002.VXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





