Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 022402.5DRT2W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 022402.5DRT2W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
022402.5DRT2W
| Part No | 022402.5DRT2W |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0365 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 100A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) |
| Color: | - |
| Series: | 224 |
| Melting I²t: | 2.68 |
| Other Names: | 22402.5DRT2W 22402.5T2 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CSA, METI, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2.5A |
Introduce
We can supply 022402.5DRT2W , send us a request quote to request 022402.5DRT2W pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 022402.5DRT2W.The price and lead time for 022402.5DRT2W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 022402.5DRT2W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






