Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0224007.DRT2UP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0224007.DRT2UP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0224007.DRT2UP
| Part No | 0224007.DRT2UP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.013 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 500A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) |
| Color: | - |
| Series: | 224 |
| Melting I²t: | 40 |
| Other Names: | 0224007.DRT2P 0224007DRT2UP 224007.T2P 224007T2P |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CE, CSA, PSE, UL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 7A |
Introduce
We can supply 0224007.DRT2UP , send us a request quote to request 0224007.DRT2UP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0224007.DRT2UP.The price and lead time for 0224007.DRT2UP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0224007.DRT2UP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





