Buy 021902.5TXAP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
021902.5TXAP
Part No 021902.5TXAP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.0305 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:150A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:219XA
Melting I²t:138
Other Names:21902.5TXAP
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:2.5A