Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 021806.3MXE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 021806.3MXE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
021806.3MXE
| Part No | 021806.3MXE |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0075 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 63A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Color: | - |
| Series: | 218 |
| Melting I²t: | 204 |
| Other Names: | 021806.3MXE- 022806.3 022806.3M 022806.3M-ND 21806.3MXE 21806.3XE 22806.3 22806.3M M21806.3XE |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | BSI, CSA, SEMKO, UL, VDE |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 6.3A |
Introduce
We can supply 021806.3MXE , send us a request quote to request 021806.3MXE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 021806.3MXE.The price and lead time for 021806.3MXE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 021806.3MXE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





