Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0218001.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0218001.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0218001.H
| Part No | 0218001.H |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.055 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 35A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 218 |
| Melting I²t: | 3.33 |
| Other Names: | 0218001 0218001. 0218001.H- 0218001.M 0218001H 218 001 218 001(BULK) 218001(BULK) F975 H218001 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | BSI, CSA, SEMKO, UL, VDE |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 1A |
Introduce
We can supply 0218001.H , send us a request quote to request 0218001.H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0218001.H.The price and lead time for 0218001.H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0218001.H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





