Buy 0218.160MRET1P with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0218.160MRET1P
Part No 0218.160MRET1P
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tape & Reel (TR)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:2.55 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Response Time:Slow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Color:-
Series:218
Melting I²t:0.219
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:160mA