Buy 02173.15TXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
02173.15TXP
Part No 02173.15TXP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.0224 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:217
Melting I²t:17.72
Other Names:02173.15TXP-ND 2173.15TXP F11028
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:3.15A