Buy 021706.3H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
021706.3H
Part No 021706.3H
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Mounting Type:Holder
Packaging:Bulk
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.009 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:63A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:217
Melting I²t:62.466
Other Names:021706.3H- 021706.3M 217 06.3 217 06.3(BULK) 21706.3(BULK) F953 H21706.3
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:6.3A