Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0217004.HXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0217004.HXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0217004.HXP
| Part No | 0217004.HXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.0165 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 40A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 217 |
| Melting I²t: | 29.165 |
| Other Names: | 0217004HXP 217004 217004.P 217004.XP 217004XP F2394 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 4A |
Introduce
We can supply 0217004.HXP , send us a request quote to request 0217004.HXP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0217004.HXP.The price and lead time for 0217004.HXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0217004.HXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






