Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0217002.MXE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0217002.MXE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0217002.MXE
| Part No | 0217002.MXE |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.042 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 35A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Color: | - |
| Series: | 217 |
| Melting I²t: | 5.726 |
| Other Names: | 0217002.MXE- 0217002MXE 0217002XE 0227002. 0227002.M 0227002.M-ND 217002.MXE 217002.XE 217002XE 227002 227002. 227002.M 227002M M217002XE |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2A |
Introduce
We can supply 0217002.MXE , send us a request quote to request 0217002.MXE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0217002.MXE.The price and lead time for 0217002.MXE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0217002.MXE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





