Buy 0217.500TXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0217.500TXP
Part No 0217.500TXP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Data sheet
Package / Case:5mm x 20mm
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.2065 Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Color:-
Series:217
Melting I²t:0.215
Other Names:217.500TXP
Voltage Rating - AC:250V
Approvals:CCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:500mA